UVC IŞINLARI

Elektromanyetik radyasyon spektrumunda Ultraviole ışığının (UV) aralığı 10 nm'den 400 nm'ye kadar uzanır. Dalga boyuna ve maruziyet süresine bağlı olarak, UV radyasyonu gözlere ve cilde zarar verebilir. UV ışını elektromanyetik spektrumdaki dalga boylarına göre UVA (320-400 nm), UVB (290-320 nm) ve UVC (200-290 nm) olarak üç sınıfa ayrılır. Azalan dalga boyları, daha yüksek frekanslı radyasyona ve foton başına daha yüksek miktarda enerjiye karşılık gelir.UVC, mikrop öldürücü ultraviyole (UV) ışık, virüsleri havadayken ve UVC ışık ışınlarına maruz kalan yüzeylerde öldürerek, kişiden kişiye virüslerin hava yoluyla bulaşmasını azaltır. UVC lambaları çoğu virüs, bakteri, maya ve küf sporlarının% 99,9'unu öldürebilir ve gelecekteki küf oluşumunu önlemeye yardımcı olabilir.

YAZKAR’ ın geliştirdiği cihazlar klima ünitelerinin «Yeniden Dolaşan Hava» bölmesine monte edilir. Bu Cihazlar havada serbest dolaşan Covid-19 gibi virüslerden, bakterilerden iç havayı dezenfekte ederken, aynı zamanda serpantinlerde oluşan küf, bakteri ve toz birikintilerini de temizleyerek, kusursuz bir hava kalitesi sağlar ve bakım maliyetlerini düşürür. Ortamda bulunan herkes virüslerden korunur ve temiz havanın tadını çıkarırlar.

Güneşten gelen UV radyasyonlar virüslerin genetik materyallerini, DNA ve RNA'sını kimyasal olarak değiştirerek öldürür. Bu yüzdende UV radyasyonları çevredeki temel doğal virüs öldürücü olarak tanımlanır. UVC radyasyonu, 280 nm'den daha kısa dalga boylarını ifade eder. Bu dalga boyları tamamen atmosferimiz tarafından emilir ve dünyanın yüzeyine doğal UVC radyasyonu ulaşamaz. Bu dalga boyları bizim için UVC LED'ler veya cıva lambalar gibi yapay kaynaklar aracılığıyla elde edilebilir. UVC ışığı yüksek yoğunluklu bir ışık olduğu için, UVC ışığı patojenleri ve mikroorganizmaları DNA'larına zarar vererek etkili bir şekilde öldürür ve onları çoğalamaz hale getirir (çoğalamaz) ve bu da hücre ölümüne yol açar. Virüsler, kişiden kişiye temas yoluyla, biyolojik ve biyolojik olmayan vektörler yoluyla, viral patojenleri barındıran fomitlerle temas yoluyla veya aerosol damlacıklar yoluyla bulaşabilir. Viral patojenlerin cansız yüzeylerde kaldığı bilindiğinden, bu yüzeylerin manuel olarak dezenfeksiyonu çok önemlidir.UV-C gibi dezenfeksiyon teknolojileri kullanılarak çevrede bulunan mikroorganizmalarıen  ortadan kaldırmasına yardımcı olur.